Tradycja ubierania choinki na swieta

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje toż kwestie. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej także ciastka oraz zagranicznego typu słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest historia choinki i czemu jest oczywiście obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje wiele teorii, które wspominają o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Prowadzę one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Oraz w kilka bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w terminie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie wznosząc się do teorii, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się kogoś z Bogiem. Zwyczaj ten łatwo rozpowszechnił się na pełny świat. Można wtedy powiedzieć, że już nie tylko w Polsce, ale więcej i indywidualnych krajach Europy i w Ameryce na wielka ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na odległości ostatnich 30 lat można zauważyć dużą zmianę w popularności choinkowej. Tak więc, były bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane kojarzone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak można się łatwo domyślić, nie niestety było wówczas o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jako dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie były być integrowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów oraz kolorów świątecznych ozdób jest trudna do opisania, a w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż jak ludzie, doświadczała zmian w sferze trendów mówiących jej przystrajania. Chociaż nie zmieniło się to, iż od momentu ubrania pierwszej w historii choinki przez Luthera, zwyczaj ten niezwykle silnie zakorzenił się w klasie świątecznej a posiadajmy możliwość, że nieprędko przeminie.